آموزش دریافت کد مالیاتی برای فعالسازی دستگاه پوز

همانطور که مطلع هستید اخیرا سازمان امور مالیاتی دریافت کد مالیاتی را برای فعالسازی کارتخوان ها اجباری کرده است.

در این مقاله با آموزش نحوه دریافت کد مالیاتی برای پذیرنده در خدمتتان هستیم. در ادامه به تشریح نحوه دریافت این کد از سازمان امور مالیاتی میپردازیم.

کد مالیاتی چیست؟

کد مالیاتی در واقع جهت تشخیص افرادی است که باید مالیات پرداخت کنند و پرداخت مالیات  آنها را آسان می کند. این سیستم از پولشویی و فرار مالیاتی جلوگیری خواهد کرد و میزان درآمد افراد را تشخیص می دهد. سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که تمامی کسب و کارها برای درگاه پرداخت آنلاین و دستگاه های کارتخوان، از تاریخ 1399/11/1 باید کد مالیاتی دریافت کنند.

شما بابد برای کسب و کار خود پرونده مالیاتی تشکیل داده و جهت تشکیل پرونده مالیاتی می بایست به سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس اینترنتی

/https://www.tax.gov.ir مراجعه کنید. سازمان امور مالیاتی برای تسریع و آسانی در دریافت کد مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی، سامانه آنلاینی ایجاد کرده است. شما باید ابتدا مراحل پیش ثبت نام را در سایت سازمان امور مالیاتی انجام دهید.

جهت دریافت کد مالیاتی نیازی به مجوز و یا ثبت شرکت نیست و تمامی مراحل ثبت نام در این سامانه و دریافت کد مالیاتی رایگان است. در ادامه آموزش دریافت کد مالیاتی را مرحله به مرحله بیان کرده ایم.

مرحله اول:

مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور

 

مرحله دوم:

انتخاب قسمت پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک

 

مرحله سوم:

انتخاب قسمت ورود به به ثبت نام

 

مرحله چهارم:

وارد کردن کلمه امنیتی ،نوع مودی حقیقی ،شماره کد ملی و انتخاب دکمه ی ورود به ثبت نام

 

در اینجا باید ۳ کادر را پر کنید:

  • در کادر اول باید کد امنیتی موجود در تصویر را وارد کنید.
  • در کادر دوم باید نوع مودی را از بین ۴ مورد حقیقی، تبعه خارجی، حقوقی و تشکل قانونی انتخاب کنید. اگر کسب و کار شما شخصی است و به سازمان خاصی وابسته نیستید و شرکتی ثبت نکردید، حقیقی را انتخاب کنید.  اگر برای شرکت خود مجوز دارید حقوقی را انتخاب کنید. اگر تابعیت ایران را ندارید، تبعه خارجی انتخاب کنید. اگر شرکت شما مردم نهاد است تشکل قانونی را انتخاب کنید.
  • در کادر سوم باید شماره ملی یا شناسه ملی یا کد فراگیر خود را وارد کنید. شماره ملی مختص افراد حقیقی، شناسه ملی مختص افراد حقوقی و کد فراگیر مختص اتباع خارجی است.

سپس روی ورود به ثبت نام کلیک کنید.

 

مرحله پنجم:

سپس وارد صفحه جدیدی می شوید و باید کادرهای سمت چپ آن را با اطلاعات مدیر کسب و کار به این ترتیب پر کنید:

  • در کادر اول باید نوع ثبت نام را انتخاب کنید، اگر تنها مدیر کسب و کار شما هستید ثبت نام انفرادی و اگر با افراد دیگری شریک هستید گزینه مشارکت را انتخاب کنید.
  • در کادر دوم باید کد پستی محل کسب و کار خود را وارد کنید و سپس در دو کادر آخر شماره موبایل خود و کد امنیتی را وارد کنید و روی پیش ثبت نام جدید کلیک کنید.

مرحله ششم:

وارد کردن کد یکبار مصرفی که به موبایل پذیرنده پیامک شده است، انتخاب گزینه ی ثبت کد فعال سازی و ادامه

 

مرحله ی هفتم:

وارد کردن تاریخ تولد پذیرنده و انتخاب گزینه استعلام

 

مرحله هشتم:

انتخاب گزینه پیش ثبت نام جدید

 

مرحله نهم:

تکمیل همه ی قسمت های قرمز رنگ مرحله به مرحله

 

مرحله دهم:

انتخاب لوکیشن دقیق پذیرنده

 

مرحله یازدهم:

تکمیل قسمت های اجباری و انتخاب گزینه ی ثبت

سپس شما باز هم به صفحه اطلاعات مالیاتی بازمیگردید، این بار باید مشخصات کسب و کار را ویرایش کنید. در کادر بالای صفحه باید  برای علت  ثبت نام خود یک گزینه را انتخاب کنید، ثبت کسب و کار جدید و یا انتقال و ویرایش کسب  کار. اگر گزینه دوم را انتخاب کردید باید کد رهگیری ثبت نام قبلی خود را در کادر باز شده وارد کنید.

اگر گزینه اول را انتخاب کردید ابتدا باید نام کسب و کارتان را وارد کنید.در کادرهای بعدی باید نوع کسب و کارتان را انتخاب کنید. اگر کسب و کار شما شامل گزینه های موجود نمی شد گزینه سایر را انتخاب کنید.

در قسمت بعدی این مرحله باید اطلاعات مربوط به پروانه کسب و کد بیمه و اتحادیه صنفی کسب و کارتان را وارد کنید و اگر کسب و کار شما خانگی باشد نیازی به وارد کردن این اطلاعات نیست.

در ادامه باید نوع مالکیت محل کسب و کار،  تاریخ شروع فعالیت، شماره تلفن ثابت همراه با کد شهر محل فعالیت را وارد کنید. پر کردن کادرهای ایمیل، سایت و شماره نمابر ضروری نیست. نهایتا روی دکمه ثبت کلیک کنید.

گزینه دیگری که باید در قسمت نواقص بررسی کنید شما را به صفحه جدیدی می برد که باید در آن وضعیت مالیات بر ارزش افزوده را انتخاب کنید. این قسمت ۳ گزینه دارد اگر کسب و کار شما شامل ارزش افزوده نمی شود گزینه اول را انتخاب کنید، اگر شامل ارزش افزوده می شود اما برای آن اقدامی نکردید گزینه دوم را انتخاب کنید و اگر شامل ارزش افزوده می شود و برای پرداخت آن اقدام کردید گزینه سوم را انتخاب کنید.

اگر گزینه سوم را انتخاب کنید کادری برای شما باز می شود که باید شناسه ثبت نام در ارزش افزوده را در آن وارد کنید و نهایتا روی ثبت کلیک کنید تا دوباره به صفحه اطلاعات باز گردید.

 

مرحله دوازدهم:

تعیین وضعیت مشمولیت ارزش افزوده

 

مرحله سیزدهم:

تایید اطلاعات و انتخاب گزینه تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری

 

مرحله چهاردهم:

دریافت کد رهگیری

 

مرحله پانزدهم:

تایید نهایی کد رهگیری

*تمامی اطلاعات هویتی،تلفن ثابت،موبایل،آدرس،کدپستی و مشخصات ارائه شده جهت دریافت کد رهگیری میبایست با اطلاعات ارائه شده جهت ثبت نام دستگاه کارتخوان یکسان باشد.

 

مرحله شانزدهم:

دریافت پیامک به شماره موبایل پذیرنده و ارائه کلمه عبور و رمز جهت دریافت کد اقتصادی به شیوه ی زیر:

/ مودی گرامی درخواست اعتبارسنجی پیش ثبت نام(……….)برای شما صادر شد. اطلاعات شما در سازمان اعتبارسنجی و در صورت صحت اطلاعات, نام کاربری و کلمه عبور ویژه نرم افزار ثبت نام الکترونیک برای شما صادر و پیامک خواهد شد.شماره پیگیری شما عبارت است از ……………………………..سازمان امور مالیاتی کشور.

 

/ مودی گرامی با کد رهگیری ………………….. اطلاعات کاربری شما صادر گردید. نام کاربری:………………………………. کلمه عبور: …………………………..
هم اکنون وارد سامانه ثبت نام شماره اقتصادی به آدرس register.tax.gov.ir شده و سایر اطلاعات مورد نیاز را تکمیل نمایید.

  • mirmohsen
  • 1401-02-02
  • 737 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه